Marshalling Process for Sunday Racing

To ensure that there are sufficient Marshals to safely hold races please follow the below  process. It is anticipated that everyone could be expected to do a maximum of two duties over the year.

  1. A reminder email will be issued by the co-ordinator Vincent Haveaux to all rostered members approx Wednesday of the week before they are due to marshal.
  2. If you are not available for your rostered date, a swap is to be arranged with another GSCC member currently on the roster.
  3. Once you have arranged your swap with a fellow member send an email – vincent.haveaux@me.com to Vincent by Thursday 9 PM before Sunday’s race for confirmation.
  4. This email should contain the following information –
    • Your Name
    • Your Rostered Date
    • Name of person you are swapping with
    • The Date you are swapping
  5. Please note a directive from the committee; if you don’t notify the club of unavailability or alternatively don’t find a fill in to do your spot you will not be able to race until you have fulfilled your marshaling obligation.

 

Marshalling Calendar

If there are any swaps/”No Shows” or other volunteers please indicate them on this sheet and I will be able to pick up the information on the Supervet Wednesday race and make relevant changes to the roster

With thanks,

Vincent Haveaux

Marshalling Co-ordinator

 

 15th Jan Paul Bird (R), Mal Cole (F/A), Paul Beasley, Ric Buckwell, Terry Robinson,  Vincent Haveaux, Richard Lyle Scratch race
22nd Jan Rod Lambeth (R), Laurie Fitzsimons (F/A), Peter Ladd, Kane Airey, Tim Bennett, Carl Leahy, Ray Clifford Aggregate race
29th Jan Cadel Evans road race no club race
 5th Feb Dennis Sonogan (R), John Bell (F/A), Neil Jeffs, Vic Mason, Paul Bubb, Darren Williams Scratch race (New rider)
 12th Feb Warrnambool Brennan Hall Open no club race
 19th Feb Ross West (R), David Spence (F/A), Ken Mansfield, John Watson
Tony Pickles, Gordon Spargo, Jamie Robinson
Aggregate race
 26th Feb Eureka VVCC Open Race Learmonth no club race
 5th Mar Richard Buckwell (R), Ian Amsden, Alan Pescott, Lew Targett, Tina Stenos,
Mick Barnes, Mark Cummings
Aggregate race
 12th Mar Dennis Songan (R), Sue Cox, Joe Gulino, Josh Williams, Tina Stenos, Craig Hannah, Lew Targett Scratch race
 19th Mar   3 Stage race
 26th Mar   Scratch race
 2nd April   Time Trial
 9th April Ian Sumner (R), Carl Judd, Andrew Booth, Neil Harrington, Tony Spark, Murray Riggs Aggregate race
 16th April  Easter – no racing  
 23rd April Paul Bird (R), Peter McWaters,,Brad Hasket, David Warren, Bruce Sarah, Nick Brown, Chris Colley, Xavier Coppock, Kelvin Dyson Scratch race
 30th April David Phillips (R), Dale Jennings, Jeffrey Johnson, Brian Weppner, Rob Nicholls, David Pike, Barry Primmer Aggregate race
 7th May Terry Robinson (R), Nick Oakley, Doug Barrett, Bob Osburn, Lance Rogers,Thys Heyns, Michael Sheean, Rob Southern, Don Stuart Scratch race
 14th May Dennis Sonogan (R), William McConnell, Peter McDonough, Gerard Mullaly, Peter Prime, Daryl Peterson, Paul Beretta (Mothers day)  
 21st May no club race (Race for Ray – Eureka vets)  
 28th May no club race (Colac open)
 4th June Richard Buckwell (R), Anthony Seipolt, Chris Shay, Paul Sheean, Geoff Smith, Mark Turnley, Craig van Dort Aggregate race
 11th June no club racing (Queens Birthday w/e)  
 18th June Keith Dorling (R), Andrew Baker, Melvyn White, Samuel Wright, Steve Young, Graeme Wilson, Paul Rettke, Steven Douglas, Tony French, Darren Gray Scratch race
 25th June Rod Lambeth (R),Frank Gasperic, Eddy Ziedaitis, James Black, Simon Brown, Ashley Goldstraw, Gary Green, Steve McLachlan Aggregate race
16th July   Scratch race
23th July Denis Sonogan (R) Ian Amsden Stuart Smith Greg Hosking Gavin Gamble Gary Blick Andrew Goodwin Roger Cronk Scratch race
30th July Paul Bird (R) Jo Gulino Tony Spark Stuart Lucas Steve McLachlan Rowan Neerhut Tony French Steve Young combine race
6th Aug Keith Dorling (R) Peter McWaters Damian Letts Geoff Blick Mal Lloyd Kim Clarke Robbie Southern Josh Williams Johnny Parrello Aggregate race
20th Aug Richard Buckwell (R) Chris Colley Robin Smith Damien Letts Vincent Haveaux Dave Spence Graeme Wilson Carl Judd Aggregate race
27th Aug Ross West (R) David Lambourne Bruce Sarah Daryl Peterson Harvey Lang Gary Wearmouth Frank Gasperic Scratch race
 3rd Sep Ian Sumner (R) Laurie Fitzsimons Jennie Denouden Peter Hunt Nick Squillari Stevie Penman Carl Leahy Aggregate race
10th Sep Rod Lambeth (R)  Craig McSwain Dave Warren David Newett Paul Ogilvie Darren Brayshaw Time trial
24th Sep Terry Robinson (R) Lew Targett Rowan Neerhurt Ric Buckwell Andrew Read Vic Mason Brian Long Aggregate race
 8th Oct Richard Buckwell (R) Gordon Spargo Paul Sheean Brad Haskett James Mogic Frank Gasperic Darren Williams Aggregate race
 22nd Oct Keith Dorling (R) Paul Rettke Craig Van Dort Craig Hannah Kane Airey Greg Hosking Michael Barnes Doug Barrett Andrew Booth Aggregate race
 29th Oct VVCC (R), club members who are not competing and asked to volunteer with marshaling Geelong open
 5th Nov Ross West (R) Nick Oakley James Stuart Grant Rogers Tina Stenos Jani Dovjak Darren Gray David Jessup Grant Edmonds Aggregate race
 7th Nov Richard Buckwell (R) Tim Bennett ???? Simon Whitcher Thys Heyns Oliver King Peter Mc Donough SV Melb cup race
 12th Nov Ian Sumner (R) Paul Bubb Ashley Goldstraw Paul Beretta Neil Jeffs Gerard Mullaly Bob Osburn Nigel Pearson Age Champs
 19th Nov Terry Robinson (R) Richard Lyle Harvey Lang Jamie Robinson Jeffrey Johnson tony Pickles Barry Primmer Lance Rogers Aggregate race
 26th Nov Paul Bird (R) Brad Keating Neil Maurer Tony Revell Murray Riggs Eddy Ziedaitis Simon Brown Alan Pescott Aggregate race
 3rd Dec Ross West (R) David Lambourne Andrew Baker Chris Fenech Chris Shay Gary Hendricks Anne Gourley Peter Ladd Ken Fuller Rob Nichols Aggregate race
 10th Dec Dennis Sonogan (R) Andrew Cox Samuel Wright Jeffrey Johnson Daryl Peterson Malcolm Cole Carl Judd handicap race